Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
PorubaHľadať
 
 

Oficiáne webové sídlo obce Poruba.

Aktuálne oznamy - Obecný úrad Poruba

MUDr. ŠimkováVytlačiť
 

MUDr. Šimková z ambulancie v Pravenci 

v dňoch od 19.06 do 30.06.2019

nebude ordinovať.

Súrne stavy zastúpi MUDr. Guleja v Nitrianskom Pravne.


 
 

Uličkový turnaj PorubaVytlačiť
 

Pozvánka-1.png


 
 

Začiatok medzinárodnej spolupráce - LipovljaniVytlačiť
 

Milí Porubčania,

takmer s určitosťou sa v každej porubskej rodine nájdu mnohí, ktorí pochádzajú z Poruby, no momentálne tu nežijú ale napriek tomu sa hrdo hlásia k svojim koreňom. Viacerí z nich opustili svoju rodnú obec kvôli práci, láske alebo ich osud, či rôzne životné cesty zaviali mimo domovinu. V dnešnom otvorenom svete, kde sa človek bez problémov presunie z jedného konca sveta na ten druhý a vyberie sa tam hľadať svoje šťastie, je to celkom bežný jav.  Začiatkom 20. storočia však bola situácia v Porube a vo svete celkom iná. Zaostalosť poľnohospodárskej výroby, nedostatok pôdy, časté neúrody, neschopnosť uživiť rodiny, ale aj nedostatok pracovných príležitostí viedli mnohých k radikálnemu riešeniu – vysťahovaniu. V rokoch 1899 – 1914 sa z Poruby vysťahovalo 119 obyvateľov, jednotlivci aj celé rodiny. Cieľovou stanicou im boli vtedy južné oblasti Rakúsko-uhorskej monarchie, vyspelejšie krajiny Európy, či dokonca niektorí odišli loďou do USA alebo do južnej Ameriky. Prevažná väčšina vysťahovalcov však odišla hľadať lepší život do Slavónie, regiónu ležiaceho na východe Chorvátska. Tam v obci Lipovliani dodnes žijú potomkovia niekdajších porubských vysťahovalcov, ktorí sa hrdo hlásia k svojim koreňom.

Z Poruby sa tam v roku 1899 ako prvá usadila rodina Štefana Hepnera, ktorú nasledovala,

- v roku 1904 rodina Valenta Kobelu, v roku 1908 rodiny Jakuba, Jozefa a Jána Sudrovcov, Jozefa Tisaja, Jozefa Hepnera a Štefana Pieša, v roku 1909 rodiny Štefana Sedláčka a Štefana Sudru, v roku 1910 odišli rodiny Vendelína Tisaja, Juraja Sudru, Jozef Marka, Štefana a Jána Boškovcov, v roku 1911 rodina Rudolfa Marka a Jána Pieša,  v roku 1912 rodina Petra Pieša, v roku 1913 rodiny Jozefa a Zuzany Lackovcov, v roku 1914 Anna Kobelová.

Podľa tradície z rodiny Škultétyovcov (Pristače) sa z ich dvora do Slavónie v roku 1916 vysťahovala aj rodina s prídomkom Kalužnickí.

V obci Lipovliani dodnes pôsobí veľmi aktívny Miestny odbor Matice slovenskej, ktorý združuje všetkých Slovákov žijúcich v tejto obci a jej okolí. Jej predsedom je pán Josip Krajči, ktorý spolu s ostatnými členmi, napriek tomu, že žijú v Chorvátsku, svojou činnosťou udržiavajú slovenské zvyky a tradície.

Možno o tom mnohí ani netušíte, no potomkovia týchto našich predkov už dokonca niekoľkokrát navštívili Porubu - rodisko svojich starých a prastarých rodičov. Nie vždy sa im však dostalo adekvátneho privítania a pozornosti.

Rozhodli sme sa túto nelichotivú situáciu zmeniť. Obec Poruba, v zastúpením poslancom obecného zastupiteľstva Stanislavom Kurbelom (ktorý obec Lipovliani osobne navštívil), doručil starostovi - načelnikovi - Nikolovi Horvatovi, oficiálny list starostu obce Poruba pozývajúci jeho i ostatných potomkov našich rodákov na návštevu Poruby a k nadviazaniu medzinárodnej spolupráce medzi našimi obcami.

Veríme, že na základe spoločnej histórie, ktorú reprezentujú naši spoloční predkovia - naša spoločná krv, obnovíme mnohé rodinné väzby a nadviažeme nové priateľstvá.

Pár užitočných linkov:

westránka obce Lipovljani - http://lipovljani.hr/

westránka MO Matice Slovenskej v obci Lipovljani http://www.ms-lipovljani.hr/pocetna/ kde na ľavej strane si môžete stiahnuť a prečítať knihy o príchode a živote Slovákov do Lipovjan - Slováci v Lipovlianoch a Lipovlianske fotografie 1910 - 1920

62144719_1070776366447187_8162945895667597312_n.jpg


 
 

Lekáreň Nedožery- BrezanyVytlačiť
 

Lekáreň v Nedožeroch- Brezanoch
bude v dňoch od 17.6. do 19.6. 2019
zatvorená z dôvodu čerpania dovolenky.


 
 
Položky 1-4 z 12

Pochovávanie basy 2017

Elektronická podateľňa

OZ Hornonitrie

MAS Žiar

Oznamy do mobilu

Pošta Lazany

dnes je: 17.6.2019

meniny má: Adolf

webygroup
ÚvodÚvodná stránka